Biblioteka szkolna
Biblioteka szkolna służy kształtowaniu światopoglądu, sprawności intelektualnej i kwalifikacji moralnych uczniów. Pełni rolę pracowni ogólno przedmiotowej i centrum informatycznego. Realizuje zadania edukacyjno – wychowawcze, m. in. w przygotowaniu młodego pokolenia do życia w społeczeństwie informatycznym. Wspomaga realizację programów nauczania i wychowania, edukację kulturalną oraz służy kształceniu ustawicznemu nauczycieli, jak również popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców. Udziela pomocy w nabywaniu przez uczniów umiejętności poszukiwania, porządkowania, i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną, a także rozwijania osobistych zainteresowań.
Zadania te wyróżniają ją spośród innych typów bibliotek, jako nierozerwalną część szkoły. Powstanie pierwszej biblioteki w szkole podstawowej w Narzymiu związane jest z osobą wybitnego pedagoga i pierwszego kierownika szkoły – W. Kozłowskiego. Z jego inicjatywy powstała biblioteka pod nazwą ,,Biały Krzyż’’, mieszcząca się początkowo w domu kierownika, a następnie w szkole. W tym czasie wydzielono również miejsce na czytelnię, która stała się ośrodkiem spotkań młodzieży, głównie w godzinach popołudniowych w miesiącach jesiennych zimowych. Przy szkolnej czytelni powstało Koło Młodzieży, które założono 26.02.1930 roku. Liczyło ono 25 członków. Prezesem koła został Józef Rybacki, sekretarzem Franciszek Szczepański, a skarbnikiem Łucja Wiśniewska. Prawdopodobnie do założenia koła doszło z inicjatywy Emilii Sukiertowej – Biedrawiny, która wcześniej spotkała się z młodzieżą w szkole na zajęciach z tzw. ,,przysposobienia rolniczego’’.
Obecnie z biblioteki szkolnej korzystają wszyscy uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Pawła II, nauczyciele, pozostali pracownicy szkoły, niekiedy rodzice i inni chętni do wypożyczeń. Biblioteka zajmuje lokal dwuizbowy. Uczniowie bez przeszkód mogą korzystać ze wszystkich zbiorów. Mają zapewniony dostęp do biblioteki w czasie zajęć szkolnych we wszystkie dni pracy szkoły. Dla potrzeb uczniów i nauczycieli udostępniane są 4 stanowiska komputerowe.
Biblioteka systematycznie prowadzi akcje mające na celu upowszechnianie i rozwijanie czytelnictwa w społeczności uczniowskiej, w poszczególnych grupach wiekowych i klasach. W tym zakresie prowadzone są lekcje biblioteczne, wystawy książek, akcja zachęcająca do wypożyczania książek, spotkania czytelnicze, spotkania autorskie. Szczególnie popularyzowana przez nauczycieli bibliotekarzy jest kampania Fundacji ABC XXI – „Cała Polska czyta dzieciom.”
Ponadto biblioteka organizuje konkursy z nagrodami, dzięki którym uczniowie przybliżają się ku kulturze czytelniczej. Konkursy wymagają od uczniów zaangażowania i cieszą się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie w kl. I – III.
Biblioteka szkolna współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną w Działdowie, Gminną Biblioteką Publiczną w Iłowie i Narzymiu oraz Biblioteką Pedagogiczną w Działdowie. Współpraca opiera się na wymianie doświadczeń, kształtowaniu u uczniów nawyku korzystania z różnych bibliotek, wypożyczeń międzybibliotecznych, wymianie informacji o zbiorach, imprezach czytelniczych i zasadach funkcjonowania.