Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

     Program jest odpowiedzią na niski poziom czytelnictwa wśród Polaków. Z badań przeprowadzonych w 2014 roku przez Bibliotekę Narodową wynika, że jedynie  11 procent dorosłych czytało książki. Aż 58,3 procent Polaków nie przeczytało żadnej książki. Okazuje się, że dorośli sięgają po książki częściej kiedy mają z nimi systematyczny kontakt od najmłodszych lat. Dlatego niezbędne jest promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W praktyce działania programu mają zwiększyć zainteresowanie czytaniem książek. Biblioteki w tym szkolna powinny mieć bardziej zróżnicowany księgozbiór, uzupełniany o nowości wydawnicze. Dostęp do ciekawej lektury jest jednym z najskuteczniejszych sposobów rozwijania zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży, które będą kontynuowane w dorosłym życiu, stworzą nawyk czytania i czerpania z tego satysfakcji.  Znaczenie czytania w gromadzeniu wiedzy, rozwoju samodzielnego myślenia i wyobrażenia oraz kompetencji społecznych jest niepodważalna. W 2015 roku do biblioteki szkolnej zostały zakupione książki dla uczniów szkoły podstawowej z  programu  MEN:  „Książki naszych marzeń”, natomiast w roku szkolnym 2016/2017   ponowiliśmy wniosek na zakup nowych książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3.

 

      Szkoła Podstawowa im. Karola Małłka przy Zespole Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Narzymiu uczestniczy w kolejnej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz.2.0). Jest to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% – budżet państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek m.in. szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy Jest realizowany w czterech priorytetowych obszarach wsparcia zarządzanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3. W ramach NPRCz 2.0  blisko pół miliarda złotych zł trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych dla bibliotek), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację bibliotek. Zgodnie z założeniami programu do naszej biblioteki szkolnej zostaną zakupione nowe książki dla dzieci i młodzieży oraz sprzęt komputerowy.

 

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Biuletyn Informacji Publicznej

                            

 

Facebook

         Szkoła            Przedszkole

Jak skontaktować się z Facebookiem? Kontakt z FB » Kontakt z FB » ChatJak skontaktować się z Facebookiem? Kontakt z FB » Kontakt z FB » Chat

Dziennik elektroniczny Asseco

     Uczeń/Rodzic       Nauczyciel

                           

Poczta służbowa

ePUAP