Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wydarzenia

Projekt  BohaterON w Twojej Szkole 2022.

     Uczniowie klasy 4a i 8b wzięli udział w projekcie BohaterON w Twojej Szkole, który jest częścią ogólnopolskiej kampanii  BohaterON – włącz historię!. Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.  Słuchowisko, którego słuchali uczniowie kl. 4a wprowadziło ich w  powstańczy klimat. Główny bohater „roznosiciel nadziei”,  pomógł uczniom zrozumieć, czym wówczas kierowała się młodzież i w jakich warunkach musiała się odnaleźć, by przetrwać.Uczniowie kl.8b szukali odpowiedzi na pytania: Dlaczego doszło do wybuchu powstania? Jak ono przebiegało? Co zrobili nasi sojusznicy? I jaką cenę zapłaciła Warszawa?

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

Żegnajcie wakacje, witaj szkoło!

     1 września w Zespole Szkół Nr 2 w Narzymiu uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2022/2023. W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej minutą ciszy złożyliśmy hołd wszystkim walczącym oraz poległym. Pamiętajmy, że to dzięki Nim żyjemy dziś w wolnej Polsce. Niech ich niezłomna i bohaterska postawa będzie dla nas drogowskazem w nauce, pracy i służbie dla Ojczyzny. Chwała Bohaterom. Papież Franciszek wspominając tamte wydarzenia skierował słowa bezpośrednio do Polaków apelując: „Niech pamięć o minionych doświadczeniach determinuje Was do pielęgnowania pokoju w sobie, w rodzinach, w życiu społecznym i międzynarodowym”. W kolejnej części uroczystości Pani Dyrektor Beata Biernacka przywitała po wakacjach uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz rodziców. Pani Dyrektor zaznaczyła, iż:”...zabrzmiał pierwszy dzwonek. Jest sygnałem do podjęcia nowych obowiązków, nowych wyzwań i zadań. Czeka Was rok intensywnej, ale ciekawej pracy. Wytyczajcie sobie ambitne cele i na miarę swoich możliwości oraz zdolności sięgajcie po sukces!. Każdy musi się również postarać, by w szkole było bezpiecznie i ciekawie, by panowały w niej przyjazne relacje, a każdy mógł się rozwijać na miarę swoich możliwości.” Życzyła wszystkim pozytywnego nastawienia w każdym dniu pracy, wielu sukcesów, a uczniom odkrycia, że uczenie się jest fascynującą, intelektualną przygodą. Jednocześnie Pani Dyrektor poinformowała, że w wakacje został wykonany mural patriotyczny, pomalowano ogrodzenie placu zabaw dla przedszkolaków, odnowiono ławki na zewnątrz szkoły oraz odświeżone zostały sale lekcyjne.

     Podczas uroczystości głos zabrał również Wójt Gminy Iłowo-Osada Pan Sebastian Cichocki. Samorząd gminy dokłada wszelkich starań, aby tworzyć jak najlepsze warunki dla wszystkich, którzy zaangażowani są w proces edukacyjno–wychowawczy. Pan Wójt nadmienił, że szkoła została gruntownie zmodernizowana pod kątem efektywności energetycznej. Nie do przecenienia jest rola tych inwestycji w budowaniu świadomości ekologicznej uczniów. Gmina pozyskała dofinansowanie z funduszy unijnych na wdrożenie usług cyfrowych. Dzięki wdrożeniu programu „Laboratoria Przyszłości” zakupiono nowoczesne pomoce dydaktyczne angażujące uczniów oraz sprzyjające odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań przy zastosowaniu najnowszych technologii, cyfryzacji i robotyki. Z budżetu gminy zakupiono wyposażenie dydaktyczne, które pomogło stworzyć pracownie: logopedyczną, pedagogiczną oraz terapeutyczną. Pozyskano dodatkowe fundusze rządowe na zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Z budżetu gminy finansowane są również zajęcia szachowe, dydaktyczno-wyrównawcze i korekcyjno-kompensacyjne dla uczniów.. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pozyskano fundusze na zakup książek i wyposażenia do biblioteki szkolnej. Natomiast  w ramach projektu Erasmus+, uczniowie i nauczyciele biorą udział w wymianie zagranicznej. Pan Wójt nawiązał również do murala, który powstał przy szkole. Oprócz funkcji estetycznej popularyzuje istotne społeczne wartości. Jego przewodnie hasło to „Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka” Te pojęcia zawsze są aktualne. Szkoła, którą nieraz uważamy za przykry obowiązek, jest przede wszystkim przywilejem, za który powinniśmy być wdzięczni. Na koniec życzył wszystkim owocnego i satysfakcjonującego Nowego Roku Szkolnego. Do uczniów powiedział: „Wykorzystajcie dobrze czas i możliwości, które są przed Wami. Korzenie nauki bywają gorzkie, za to owoce są słodkie i trwają przez całe życie. Per aspera ad astra-przez trudy do gwiazd!!!”

    Uroczystość uświetnił występ Alicji Sobieckiej - uczennicy klasy drugiej, wykonała piosenkę pt. „Czarna Kicia”, z którą wygrała wszystkie festiwale i konkursy w powiecie działdowskim i aż czterokrotnie stawała na najwyższym podium, jednocześnie rozsławiając dobre imię naszej szkoły.

 

Zakończenie roku szkolnego 2021/22

    23 czerwca 2022 roku nadszedł czas rozstania z uczniami  klas ósmych. Zaczyna się nowy etap w Ich życiu – szkoła średnia. Pani Dyrektor Beata Biernacka w słowach skierowanych do Absolwentów powiedziała: „Przed Wami droga ku indywidualnemu rozwojowi, ku odkrywaniu nowych możliwości, ku dorosłości. Wszystko, co osiągamy, stanowi bezpośredni wynik naszych własnych myśli i działań. Nie ma osiągnięć bez poświęceń, włożonego wysiłku. Żeby spełniły się wasze marzenia, musicie pamiętać o ważnej zasadzie: codziennie zrób mały krok w kierunku tego, czego pragniesz a sukces gwarantowany”. Życzyła, aby w kolejnej szkole odnaleźli miejsce dla siebie, znaleźli nowych, równie wspaniałych kolegów, przyjaciół oraz spotkali życzliwych, a jednocześnie wymagających nauczycieli. Pani Dyrektor zadedykowała Absolwentom fragment poezji:

„Żyć, to nie znaczy iść przez róże,

Przyjmować hołdy, zbierać oklaski.

Żyć to znaczy przetrwać wszystkie świata burze

I dążyć tam, gdzie świecą ideałów blaski.”

    W kolejnym dniu , tj. 24 czerwca 2022 rok szkolny zakończyli pozostali uczniowie szkoły podstawowej (kl. 1 – 7). Podczas uroczystości z rąk Pani Dyrektor oraz swoich wychowawców odebrali nagrody za wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie oraz otrzymali świadectwa. Tego dnia społeczność szkolna pożegnała również nauczyciela odchodzącego na zasłużoną emeryturę – Panią Barbarę Wądzyńską. Pani Dyrektor podziękowała  za wieloletnią pracę na rzecz dzieci i młodzieży, za podejmowanie różnorodnych działań, kształtowanie właściwych postaw, za serce, pracę, troskę, za cierpliwość i wyrozumiałość. Niech dalsze lata upływają w zdrowiu, szczęściu i spokoju. Uroczystość zakończyły życzenia zarówno Pani Dyrektor Beaty Biernackiej, jak i  Pana Wójta Gminy Iłowo – Osada Sebastiana Cichockiego oraz przewodniczącej Rady Gminy Pani Teresy Świątkowskiej - dobrego wypoczynku, wspaniałych, słonecznych i bezpiecznych WAKACJI!

 

PIKNIK RODZINNY !!!!

 20 czerwca 2022 r. w Naszej szkole odbył się PIKNIK RODZINNY , którego organizatorem  była Rada Rodziców ZS Nr2 w Narzymiu. Było to wspaniałe spotkanie , które kończy rok szkolny 2021/2022 oraz  super integracja naszego lokalnego środowiska. 

Atrakcjami PIKNIKU była :

- dyskoteka ( prowadzona przez uczniów kl.7),

- ognisko i pieczenie kiełbasek

- pokaz walk rycerzy zaprezentowanych przez  Bractwo Rycerskie z Działdowa

- strzelanie z łuku do tarczy , możliwość obejrzenia zbroi i uzbrojenia rycerskiego.

Nad całą imprezą czuwała Rada Rodziców, Pani Dyrektor Beata Biernacka i nauczyciele wychowawcy.

 Rada Rodziców dziękuje bardzo wszystkim rodzicom , którzy sponsorowali imprezę, zaangażowali się w przygotowanie  i bezpieczny przebieg pikniku. 

Zdjęcia na zsnarzym facebook.

 

Warsztaty plastyczne

Współpraca ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno –Wychowawczym w Nidzicy im. Ks. J. Twardowskiego - 08.06.2022r.

W ramach współpracy przy realizacji projektu „Karol Małłek – Król Mazurów i Polskości ”, przez  SOS-W w Nidzicy odwiedziliśmy miejsca związane z działalnością i pracą pedagogiczną Karola i Wilhelminy Małłków w Brodowie.  Uczniowie kl.3 i 5 ZS Nr2 w Narzymiu pod opieką Iwony Samul uczestniczyli w warsztatach plastycznych – lapbook historyczny. Pracę umiliły nam Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowując dla nas poczęstunek z regionalnych mazurskich przysmaków. Przedsięwzięcie jest dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego Niepodległa

https://soswnidzica.edupage.org

M.Przyborska

 

 

Dzień Dziecka

       1 czerwca 2022 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dziecka. Życzenia przedszkolakom i  uczniom złożyła Pani Dyrektor Beata  Biernacka oraz zaproszeni na uroczystość goście: Wójt Gminy Iłowo – Osada Pan Sebastian Cichocki oraz Kierownik PCK  - oddział Działdowo Pani Joanna Derbis. Były to życzenia: zdrowia, radości, pomyślności, uśmiechu, przyjaciół, dużo przygód, pokoju i spokoju… Następnie Panie: J. Derbin i I. Osiecka – szkolny opiekun Koła  Wolontariat podsumowały program dla dzieci z klas „0” – 4  pt. „Dziel się uśmiechem”. Podziękowano za wzajemną współpracę oraz zachęcano uczniów i nauczycieli do dalszych działań. W kolejnej części uroczystości zebrani podziwiali popisy wokalne, jak również taneczne naszych przedszkolaków i uczniów. Były też przeróżne atrakcje: piknik, galeria prac plastycznych klasy 2b pt. ”Dzieckiem jest się całe życie”, malowanie twarzy, tatuaże, balony, wystawa prac członków szkolnego wolontariatu – „ Jak można pomóc schronisku zwierząt w Tatarach”, lepienie figurek z masy solnej, słodki poczęstunek, zmagania sportowe (przeciąganie liny, mecz piłki nożnej uczniowie kontra nauczyciele).

 

Psycholog, dr Aleksandra Piotrowska gościem w Zespole Szkół Nr 2 w Narzymiu

      5 maja 2022 r. na zaproszenie PanaWójta Gminy Iłowo – Osada Sebastiana Cichockiego oraz Dyrektora szkoły - Pani Beaty Biernackiej w Zespole Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Narzymiu gościła dr Aleksandra Piotrowska. Pani psycholog jest wykładowcą na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, społecznym doradcą Rzecznika Praw Dziecka (do 2018r.) i Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Jest autorką popularnych książek: „Szczęśliwe dziecko, czyli jak uniknąć najczęstszych błędów wychowawczych”, „Nastolatki pod lupą”, "Między nami samicami” itp. Jest również autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularyzatorskich. Zajmuje się także propagowaniem wiedzy psychologicznej, współpracując w tym zakresie jako ekspert  z prasą, stacjami radiowymi i telewizyjnymi. Jest ekspertem kampanii „Wspieramy Was od 1. dnia” i innych. W Zespole Szkół Nr 2 w Narzymiu Pani dr Aleksandra Piotrowska poprowadziła prelekcje na temat: „Trudności wychowawcze we współczesnym świecie”. Zwróciła uwagę na zmiany w funkcjonowaniu rodzin, społeczeństw, wszechobecność mediów, konieczność wsparcia rodziców w wychowywaniu dzieci. Ważne jest środowisko wychowawcze, kultura, religia, polityka, nauka - jako całokształt oddziaływań na człowieka. W wychowaniu chodzi o to, by stworzyć dziecku takie warunki rozwoju, stawiać takie oczekiwania, które przyniosą pożądane, pozytywne i trwałe efekty. Potrzebne są do tego wzmocnienia: nagrody i kary. Pani psycholog zaznaczyła też, jak ważne są  pojęcia takie, jak powtarzalność, wielokrotność zadań. Wymagania ze strony dorosłych muszą być na miarę możliwości, w zależności od poziomu kompetencji związanych z wiekiem dziecka. Musi odczuwać ono radość z działań, które podejmuje oraz ponosić ich konsekwencje. Naśladownictwo, to także ważna kwestia, ponieważ obserwując innych przejmujemy zachowania. Często dzieci są „odbiciem” rodziców. Spotkanie z dr Aleksandrą Piotrowską uświetnił występ szkolnego chóru Fajne Nutki pod batutą Pani Marzeny Sikorskiej - Liedtke, który zaśpiewał piosenki: "Na trzy cztery" z repertuaru Ogólnopolskiego projektu Śpiewająca Polska oraz piosenkę "Zatrzymany czas", która jest dla nas życiowym drogowskazem. Mówi o wartościach ważnych dla każdego człowieka, szczególnie w trudnych chwilach i teraz w czasie pełnym niepewności. 

 

Święto Konstytucji 3 Maja

       2. maja 2022 r.  w hali sportowej naszej szkoły odbył się apel, aby uczcić rocznicę uchwalenia  Konstytucji 3 Maja. Dla wszystkich Polaków majowe święto jest dniem szczególnym. Dzień 3 maja ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Nie byłoby tego święta, radosnych wiwatów, gdyby nie ci, co podsunęli myśl, aby stworzyć „cud majowy”. Byli to: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski oraz Stanisław i Ignacy Potoccy, Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Stanisław Staszic. Wszyscy oni na Sejmie Czteroletnim 3. Maja 1791 roku uchwalili ustawę zwaną Konstytucja Trzeciego Maja. Gwarantowała każdemu mieszkańcowi Polski m.in. wolność słowa i wiary. Była dowodem, że Polacy potrafili znaleźć siły na wydobycie kraju z upadku. Jej uchwalenie nie było łatwym zadaniem, ponieważ przeciwnicy reform szukali poparcia za granicą i podburzali  zacofaną szlachtę przeciw  projektom reform. Po 373. dniach przeciwnicy ustawy – Polacy popierani przez Rosję – zawiązali w Targowicy konfederację przeciw nowej konstytucji i rozpętała się wojna., która przekreśliła dzieło Sejmu Wielkiego. Ustawy  Konstytucji Trzeciego Maja zostały wycofane, jednak ona sama stała się symbolem możliwości odrodzenia, próby zdobycia niezależności politycznej. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawcą – Panią Barbarą Wądzyńską. Recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne.

 

124 rocznica urodzin Karola Małłka patrona Szkoły Podstawowej

        23. marca 2022 r. w naszej szkole odbył się apel poświęcony 124. rocznicy urodzin Karola Małłka – patrona Szkoły Podstawowej. Z tej okazji w progach naszej szkoły gościliśmy przedstawicieli Koła Gospodyń Wiejskich Praktyczne Panie z Brodowa oraz nauczycieli i uczniów Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego z Nidzicy. Uczniowie klasy 7b przedstawili prezentację, która przypomniała działalność i dokonania Karola Małłka. Następnie zebrani obejrzeli inscenizacje opowiadań autora: „Woda najlepsze lekarstwo” – w wykonaniu klas 5 oraz „Zalotna Kasia” (aktorzy – klasa 8 ). Szkolny Chór  Dziecięcy „Fajne Nutki” zaśpiewał piosenkę ludową pt. „Rokiczanka” i „Na trzy, cztery” Jana Krutul. Wystąpił również Pan Michał Szczęśniak, który przypomniał uczniom, iż  pamięci Karola Małłka poświęcony jest pomnik patrona  w rodzinnym Brodowie  oraz zaprosił chętnych do udziału w organizowanym niebawem rajdzie rowerowym śladami życia  „ Króla Mazurów” ( tak nazywano Karola Małłka). W drugiej części spotkania tradycyjnie przywitaliśmy wiosnę. Bawiliśmy się poprzez integrację całej społeczności szkolnej. Były konkurencje wiosenne oraz wybór najpiękniejszej Pani Wiosny. Imprezę zakończyliśmy  zachęcając wszystkich do wycieczek w celu szukania  oznak wiosny.

 

Boże Narodzenie 2021

       16 grudnia w kameralnym gronie przeżywaliśmy uroczystość z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie z klasy czwartej, piątej oraz szóstej wraz z wychowawcami zapoznali zebranych z tradycjami bożonarodzeniowymi na Warmii i Mazurach. Jest jeden szczególny dzień w roku w naszej tradycji, kiedy każdy człowiek z czcią bierze do swych rąk kawałek białego, kruchego opłatka, by podzielić się z bliskimi, krewnymi, przyjaciółmi. Tym dniem jest wielkie misterium rodziny polskiej – Wigilia, kiedy jak w żaden inny dzień poddajemy się nastrojowi, refleksji i wspomnieniom dni, które są za nami, wspomnieniom często o tych, których już nie ma na wieczerzy wigilijnej, a którzy kiedyś, tak jak my dziś przeżywali radość tego wieczoru. Chór szkolny w przepięknej scenerii świątecznej cudnie śpiewał kolędy oraz piosenkę pt. „Pachnie Świętami”. Uczniowie zaś przypomnieli o symbolach Świąt Bożego Narodzenia. Pierwsza gwiazdka na niebie jako symbol gwiazdy betlejemskiej, która prowadziła Trzech Króli do Jezusa. Do kolacji wigilijnej najpierw zasiadają najstarsi, aby w takiej kolejności w jakiej siadamy do stołu odchodzić z tego świata. Nakrycie dla zbłąkanego wędrowca,  jeśli by przyszedł, aby przyjąć go  jak kogoś bliskiego. Z kolei siano jest symbolem ubóstwa groty betlejemskiej, na nim Maryja złożyła narodzonego Jezusa. Zwyczaj ubierania świerku przywędrował od zachodnich sąsiadów w XIX wieku. Rozpowszechnił się dość szybko, jednak do nas na Mazury przybył najpóźniej. Początkowo nie wieszano na nim pięknych ozdób lecz jabłka, pierniki i cukierki. Dla nas chrześcijan choinka jest symbolem rajskiego drzewa. Jest też Św. Mikołaj z podarkami dla dzieci. Pasterka – wierzono, że kto dotrze pierwszy do kościoła, ten będzie miał zapewnione bogactwo w nowym roku:

Ptaki niby dzwoneczki cieszą się kolędą –
Chrystus nam się narodził i nowe dni będą.
Do stajni betlejemskiej Aż do brzegów Wisły
Z ptakami smukłe sarny dziwować się przyszły.(…)
A mały Jezus smutny w drzwi patrzy i czeka,
By pośród witających zobaczyć człowieka…

(J. Lieberg „Pasterka”)

Następnie zostały wręczone uczniom nagrody w konkursach na:  „Najdłuższy łańcuch choinkowy 2021”, „Kartkę bożonarodzeniową”, „Najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy” oraz za konkursie „Skały w mojej okolicy” w ramach ubiegania się o certyfikat Kuratora Oświaty w Olsztynie -  „ Szkoła przyjazna środowisku”. Na koniec Pani Dyrektor Beata Biernacka złożyła życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi.

 

„Paczuszka dla maluszka”

       W grudniu uczniowie klas ósmych i nauczyciele ZS Nr 2 w Narzymiu wzięli udział w świątecznej zbiórce artykułów higienicznych –  akcja  "Paczuszka dla Maluszka" organizowanej przez Fundację "Odzyskać Radość". Inicjatywa w Naszym regionie została zorganizowana przez Koło Gospodyń Wiejskich "Praktyczne Panie z Brodowa" , którym serdecznie dziękujemy za możliwość współpracy

 

Murem za Polskim Mundurem

      W okresie przedświątecznym Nasza szkoła dołączyła do akcji "Murem za polskim mundurem"  Na ręce wojewody warmińsko-mazurskiego przekazaliśmy podziękowania w formie wykonanych własnoręcznie przez uczniów  kartek bożonarodzeniowych dla żołnierzy z 16. Dywizji Zmechanizowanej, którzy udzielając wsparcia Straży Granicznej, pełnią dzień i noc służbę na granicy, strzegąc jej przed napływem nielegalnych migrantów.  Wszystkie  kartki jeszcze przed świętami zostały przekazane żołnierzom 16. Dywizji Zmechanizowanej.

 

„Zapal Światło Wolności” – 40 rocznica wybuchu stanu wojennego

     Uczniowie klas ósmych ZS Nr2 w Narzymiu włączyli  się w akcję „Zapal Światło Wolności”. Na znak pamięci o ofiarach brutalnej polityki władz PRL w poniedziałek, 13 grudnia  zapaliliśmy  wirtualne światło wolności na na stronie IPN https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/. Apel o zapalenie świec pamięci w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego skierował do wszystkich Polaków prezydent Andrzej Duda https://www.youtube.com/watch?v=qk7oaQp7kBg. Akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” została zainicjowana kilka lat temu przez IPN. Nawiązuje ona do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy i inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Na znak solidarności z represjonowanymi, internowanymi i ich rodzinami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił  papież Jan Paweł II. Do podobnego gestu jedności z Polakami żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego wzywał także prezydent USA Ronald Reagan. Mówił wówczas: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

    Zespół Szkół Nr 2 w Narzymiu wziął  udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. 20 listopada to  rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, ze wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

    W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.

    Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka byty przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

    Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest  okazanie  wsparcia  i solidarności  z dziećmi,  których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

    W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły Się także placówki edukacyjne w Polsce. Do akcji przystąpili także uczniowie klas 2, 4, 5, 6 ,7 , 8  Szkoły Podstawowej ZS Nr 2 w Narzymiu. W ramach tej akcji zostały przeprowadzone zajęcia na temat praw dziecka. W czasie zajęć zostały wykorzystanie materiały edukacyjne dostępne na stronie UNICEF- kolorowanki, prezentacje, quizy Kahoot o prawach dziecka . 19 listopada postaraliśmy się , aby w szkole dominował kolor niebieski , uczniowie udekorowali klasy oraz wykonali symboliczne znaczki. W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF 2021 zaangażowali się nauczyciele wos i pedagog szkolny.

„Kiedy śmieje się dziec­ko, śmieje się cały świat.”

                                        Janusz Korczak

 

   Narodowe  Święto Niepodległości

      10 listopada 2021 r., w przeddzień obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej szkole odbył się uroczysty apel, jako wyraz naszego patriotyzmu i zachęta, by podtrzymywać pamięć o tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. Jedenasty listopada to symbol miłości do Ojczyzny, symbol wiary i zwycięstwa. O godzinie 11.11 społeczność szkolna odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach finału kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki – „Szkoła do Hymnu”. Klasa 7 b wraz z wychowawcą p. J. Matyjasik, aby uświadamiać wszystkim, że nie zatrze się wśród nas znajomość ważnych dla Polski wydarzeń historycznych zaprezentowali spektakl pt. „SĄD NAD POLSKĄ”

 

AKCJA „SZKOŁA PAMIĘTA” 2021

        Uczniowie klasy 5a ZS Nr2 w Narzymiu,  pod opieką Małgorzaty Przyborskiej włączyli się do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej ,,Szkoła Pamięta”, której celem jest upamiętnienie postaci i wydarzeń ważnych dla Polski  i „Naszej małej ojczyzny”. Zebraliśmy znicze i odwiedziliśmy lokalne  miejsca pamięci oraz poznaliśmy  związaną  z nimi historię. Na  cmentarzu w Narzymiu i Iłowie-Osadzie  uczniowie odwiedzili groby zmarłej Pani Dyrektor i nauczycieli, którzy pracowali w Naszej Szkole. Na odwiedzonych mogiłach uczniowie postawili kwiaty,  zapalili znicze, jako symbol  pamięci, modlili się o życie wieczne dla naszych zmarłych.  Uporządkowali również  mogiłę Nieznanego Żołnierza znajdującą się na parafialnym cmentarzu. Uczniowie upamiętnili ofiary zbrodni katyńskiej. Przy Dębach Pamięci znajdujących się na terenie szkoły zostały zapalone znicze i  uprzątnięte leżące liście przez uczniów klasy 2a i 7b. Corocznym zwyczajem sztandar szkoły, harcerze i nauczyciele wzięli udział Apelu Poległych  przy pomniku ofiar obozu KL Soldau, w Lesie Białuckim, by uhonorować rodaków, którzy walczyli wolność narodu polskiego. Tradycyjnie wartę honorową przy grobie pełnili harcerze z ZS Nr 2 w Narzymiu pod opieką Pani Anny Szambora-Jaszewskiej. Uczniowie klasy 8a i 8b przygotowali prezentacje multimedialne „ Miejsca pamięci II wojny światowej w naszym regionie”. Uczniowie odwiedzili te miejsca i zebrali na ich temat  informacje. Galeria zdjęć znajduje się na: https://www.facebook.com/zsnarzym/

 

Podsumowanie projektu pod nazwą - „Modernizacja budynków użyteczności publicznej Zespołu Szkół Nr 2 w Narzymiu"

     21 października 2021 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie, na którym podsumowano projekt pod nazwą: „Modernizacja budynków użyteczności publicznej Zespołu Szkół Nr 2 w Narzymiu w celu zwiększenia efektywności energetycznej”. Na spotkanie przybyli: gospodarz Gminy Iłowo – Osada Pan Wójt Sebastian Cichocki, poseł Rzeczpospolitej Polskiej Pan Robert Gontarz, dyrektor biura Wojewody Warmińsko – Mazurskiego Pani Agnieszka Warakomska – Poczobutt, przewodnicząca Rady Gminy Pani Teresa Świątkowska wraz z radnymi, skarbnik gminy Pani Teresa Wiecińska, sołtysi Gminy Iłowo – Osada, proboszcz parafii ks. Tadeusz Kaczyński, Dyrektor ZS Nr 2 im. Jana Pawła II Pani Beata Biernacka, Dyrektor ZS nr 1 im Mikołaja Kopernika w Iłowie – Osadzie Pan Piotr Olszewski, kierownik Referatu Inwestycji, Rozwoju i Zamówień Publicznych Urzędu Gminy Iłowo – Osada Pani Anna Rycombel, pracownicy urzędu gminy oraz wykonawcy inwestycji Panowie Paweł Woliński i Paweł Włodkowski. Spotkanie poprowadziła Pani Alicja Osiecka pracownik Gminy Iłowo-Osada. Na wstępie zaznaczyła, że „pandemia zatrzymała na chwilę świat, zweryfikowała wiele relacji, sprawiła, że zaczęliśmy cieszyć się z małych rzeczy i z tego, że możemy np. spotkać się tutaj w pięknie odnowionej szkole”. Chór szkolny Fajne Nutki pod batutą Pani Marzeny Sikorskiej – Liedtke zaśpiewał piosenki pt. „Zatrzymamy świat” i „Baw się baw”, które uczą jak ważne jest, abyśmy trwali w miłości, byli radośni i nigdy nie tracili wiary. Następnie kolejno przemawiali zaproszeni goście. Nawiązując do przebytego remontu szkoły gratulowali Panu Wójtowi oraz Pani Dyrektor odwagi i determinacji w podjęciu tak dużego przedsięwzięcia. Uczniom zaś oraz pracownikom szkoły życzyli dalszego rozwoju, chęci do podejmowania wyzwań, wytrwałości w pokonywaniu trudności, dążeniu do wyznaczonych celów, osiągania sukcesów. Pani Agnieszka Warakomska – Poczobutt życzyła uczniom, by w wyremontowanej szkole „uczyli się pilnie, jak Adam Mickiewicz w Wilnie”. Pan inż. Paweł Woliński – lider konsorcjum, wykonawca inwestycji podziękował Panu Wójtowi i Pani Dyrektor szkoły za wyrozumiałość i cierpliwość podczas trwania prac remontowych. Głos zabrała również Pani Dyrektor Beata Biernacka. W imieniu rodziców, uczniów i pracowników Zespołu Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II podziękowała serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do wyremontowania budynku szkoły, a szczególnie Panu Wójtowi Sebastianowi Cichockiemu za wsparcie, tworzenie wspaniałych warunków do nauki i pracy: „Piękniejsze staje się nasze życie, gdy możemy liczyć na innych. Na ludzi dobrych, pomagających, bez wielkich słów, bez rozgłosu, a jednocześnie czyniących dla naszej szkoły nieskończenie wiele dobrego”.

        W kolejnej części spotkania Pan Wójt oraz Pani przewodnicząca Rady Gminy wręczyli podziękowania osobom zaangażowanym w realizację projektu. Następnie poprzez symboliczne przecięcie wstęgi dokonano oficjalnego otwarcia realizacji inwestycji w ramach projektu: „Modernizacja budynków użyteczności publicznej Zespołu Szkół Nr 2 w Narzymiu w celu zwiększenia efektywności energetycznej”. Proboszcz Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Narzymiu poświęcił wyremontowany obiekt. Na koniec Pani Alicja Osiecka w imieniu Pana Wójta oraz Pani Dyrektor Beaty Biernackiej podziękowała za udział w uroczystości i zaprosiła wszystkich do obejrzenia świeżo wyremontowanej szkoły.

Ślubowanie uczniów klasy pierwszej

       „Co wiemy, to mała kropelka, czego nie wiemy, to wielki ocean” – słowami wielkiego naukowca Izaaka Newtona Pani Dyrektor Beata Biernacka powitała pierwszaków w społeczności uczniów Szkoły Podstawowej w Narzymiu podczas uroczystości z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej i Ślubowania uczniów klasy pierwszej:„ Ciekawość świata będzie Was przybliżać do oceanu wiedzy. Dążcie do pokonywania własnych trudności. Bądźcie zdobywcami, poszukiwaczami, podróżnikami. Bądźcie dociekliwi, radośni. Zadawajcie dużo pytań i oczekujcie wyczerpujących odpowiedzi” . W słowach skierowanych do nauczycieli Pani Dyrektor zaznaczyła, że I etap edukacji dziecka jest filarem, na którym opiera się dalsza edukacja każdego ucznia. Kształtujemy małe istoty i w ścisłej współpracy z Rodzicami przygotowujemy dzieci do kolejnych etapów nauki, do ich dobrego funkcjonowania  we współczesnym świecie, pełnym nowych wyzwań i zmian. Natomiast w słowach do Rodziców Pani Dyrektor nadmieniła, iż w naszej szkole uczymy dzieci organizacji własnej nauki, logicznego i krytycznego myślenia oraz umiejętności słuchania. Atutem szkoły jest kameralność. Tutaj nikt nie jest anonimowy. Dążymy do integracji naszej społeczności, także poprzez organizację uroczystości szkolnych i patriotycznych, opartych na wartościach ważnych w życiu człowieka, Polaka , Europejczyka. Niezmiernie ważna jest wzajemna współpraca, oparta na rozmowie, konstruktywnej informacji zwrotnej i skuteczne współdziałanie. W kolejnej części uroczystości pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie oraz wokalne. Następnie przyrzekli być wzorowymi uczniami. Pani Dyrektor Beata Biernacka dokonała pasowania dzieci na uczniów klasy pierwszej i wraz z Wójtem Gminy Iłowo – Osada Panem Sebastianem Cichockim oraz wychowawczynią klasy Panią Bożeną Pudlak wręczyli pierwszakom pamiątkowe dyplomy i inne niespodzianki. Na koniec Pani Dyrektor życzyła dzieciom samych miłych i pogodnych chwil w naszej ukochanej szkole.

 

Święto Edukacji Narodowej

„Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek

 okazywany stanowi nauczycielskiemu”

(E. Orzeszkowa)

     14. października 1773 r. Sejm Rzeczpospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej – pierwszą w Europie państwową władzę oświatową powołaną przez króla Stanisława Poniatowskiego. Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa. Od tej pory dzień 14 października uznawany jest jako Dzień Nauczyciela. Z tej okazji podczas uroczystości szkolnej  Uczniowie naszej szkoły, Wójt Gminy Iłowo – Osada Pan Sebastian Cichocki, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agnieszka Mulkityn - Meredyk oraz Pani Dyrektor ZS Nr 2 Beata Biernacka złożyli najserdeczniejsze życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi: zdrowia, uśmiechu na co dzień, realizacji postawionych celów, satysfakcji z pracy, spełnienia marzeń, dużo dobroci od ludzi, pogody ducha, szczęścia. Pani Dyrektor podziękowała pracownikom szkoły za zaangażowanie w pracę, wyrozumiałość i cierpliwość w stosunku do uczniów, za życzliwość i serdeczność, którymi niezmiernie obdarzają swoich wychowanków. Również za to, że są twórczy i kreatywni, pełni pomysłów i ciekawych inicjatyw. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Pan Wójt oraz Pani Dyrektor wręczyli nagrody nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi za szczególny wkład w rozwój placówki, za innowacyjność,  zaangażowanie i osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej oraz za promowanie wśród uczniów pięknych, właściwych postaw i wartości. Pani Dyrektor zaznaczyła także, iż w naszej szkole podejmujemy wiele działań składających się na wizerunek placówki twórczej, otwartej i dającej możliwości rozwoju. Mamy wiele zajęć pozalekcyjnych, organizujemy uroczystości szkolne i środowiskowe, z sukcesami przygotowujemy uczniów do konkursów i zawodów sportowych. Realizujemy projekty, programy i działania innowacyjne. To wszystko jest możliwe dzięki pełnej pasji i poświęcenia pracy nauczycieli, ale również współpracy z rodzicami oraz Panem Wójtem, który wspiera nasze przedsięwzięcia, tworzy warunki do pracy i nauki, dba o wszechstronny rozwój uczniów. Uroczystość uświetniła krótka część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy piątej pod opieką p. M. Przyborskiej oraz występy chóru szkolnego pod batuta p. M. Sikorskiej – Liedtke opatrzone refleksyjnym komentarzem. Próbujemy wrócić do świata sprzed pandemii i nadrobić zaległości. Ważne jest, abyśmy trwali w miłości, nie tracili wiary i nadziei, nie zatracili w sobie duszy dziecka i nigdy nie stracili radości życia.

Apel Poległych

     26 września 2021 r. odbyły się uroczystości w Lesie Białuckim – miejscu Pamięci Narodowej. Co roku są wyrazem pamięci o niewinnych ofiarach hitlerowskich zbrodni z lat 1941 – 1945. Wartę honorową przy grobie pomordowanych pełnili uczniowie naszej szkoły – Harcerze 17 DWDH KAMELEON. Kwiaty na pomniku w asyście przedstawicieli rady pedagogicznej złożyła Pani Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 Beata Biernacka. Poniesioną przez pomordowanych ofiarę wykorzystajmy do dalszego propagowania ideałów wolności.

 

Inauguracja roku szkolnego 2021/ 2022

    Witamy po wakacjach! 15 września 2021 r. w Zespole Szkół Nr 2 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022. Pani Dyrektor Beata Biernacka powitała serdecznie nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, ale przede wszystkim uczniów. Jednocześnie poinformowała, iż w wakacje została odnowiona cała szkoła: „ Poczujmy się gospodarzami tego obiektu i miło spędzajmy tu czas, dbajmy o szkołę, ponieważ służy wszystkim Wam” Nastąpił czas podjęcia nowych obowiązków, nowych wyzwań i zadań. Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego pani Dyrektor życzyła wszystkim stuprocentowej realizacji planów, osiągnięcia wytyczonych celów, satysfakcji z odnoszonych sukcesów, a przede wszystkim wytrwałości i optymizmu na każdy dzień roku szkolnego 2021/2022. Uroczystość uświetnił chór szkolny pod batutą p. Marzeny Sikorskiej – Liedtke. Izabela Meredyk oraz Oliwia Barwińska wykonały piosenkę pt. „Pierwszy dzień w szkole”, a Marika Meredyk i Alicja Sobiecka zaśpiewały piosenkę „Nowy rok przed nami”.

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

„Kiedy wydaje się ,

że wszystko się skończyło,

wtedy dopiero się zaczyna…”

(ks. J. Twardowski)

       25 czerwca 2021 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Nareszcie nadeszły wakacje! W imieniu Pani Dyrektor przemawiał Wicedyrektor Pan Adam Steyka. W słowach skierowanych do uczniów zwrócił uwagę, że kończący się rok szkolny był rokiem wytężonej pracy, zdobywania wiedzy i umiejętności. Należy się więc cieszyć i być dumnymi z sukcesów, natomiast z porażek trzeba wyciągnąć wnioski, by uniknąć ich w przyszłym roku szkolnym. Życzył sprzyjającej aury oraz bezpiecznego wypoczynku. Zarazem przypomniał zasady bezpieczeństwa w czasie wakacji. ”Wypoczywając rozwijajcie swoje zainteresowania, nawiązujcie nowe przyjaźnie. Niech ten wspaniały czas umożliwi skorzystanie w pełni z uroków lata, dostarczy niezapomnianych wrażeń i wielu ciekawych przeżyć. Cieszcie się swobodą, zabawą, poznawaniem nowych miejsc i ludzi”. Rodzicom i nauczycielom Pan Dyrektor podziękował za współpracę, zaangażowanie w pracę i wspieranie uczniów w rozwoju ich talentów, za profesjonalizm, ale i serce. Pogratulował odniesionych sukcesów pedagogicznych i życzył udanego letniego wypoczynku.

    Tego dnia żegnaliśmy również osoby odchodzące na emeryturę – Panie: Marię Zakrzewską oraz Mariolę Cybulską. Uczniowie poprzez wiersze i piosenki wyrazili wdzięczność Paniom, które przez tyle lat swojej pracy zawodowej służyły przede wszystkim dzieciom. Uznali, iż nie zawsze zdawali sobie sprawę z cennego daru poznawania, ale to przychodzi z czasem i doświadczeniem. Tym bardziej były podziękowania za wychowanie wielu pokoleń uczniów, za każde dobro, uśmiech i życzliwość. Były też  życzenia:

 „Radości życzymy Wam,

By dzień ten innym był

Od wszystkich innych dni,

Zaś Jutro niech Wam w darze da

Spełnienie wszystkich snów

W marzeniach i bez słów…

A to największe z życzeń -

Niechaj przyszłe Wasze dni

Oszczędzą smutku,  łez

Lecz szczęście dadzą Wam”

Na koniec uczniowie klas ósmych pożegnali grono pedagogiczne i całą społeczność szkolną. Były ciepłe słowa, śpiew, tańce, kwiaty i… łzy pożegnania.

 

Szkoła przyjazna środowisku

       W ramach konkursu „Szkoła przyjazna środowisku” w szkole realizowany był projekt w którym zbudowaliśmy szkolny ogród dydaktyczny- lapidarium, dzięki któremu uczniowie poznali różnorodność skał oraz stworzyliśmy zakątek z roślinami ozdobnymi- skalniak. Skalniak umożliwił uczniom poznanie przykładowych roślin wieloletnich i uczestnictwo w żywych lekcjach na przedmiotach przyrodniczych, a oprócz tego upiększył zagospodarowany teren wokół szkoły. Ponadto na terenie szkoły został utworzony ptasi zakątek oraz mini ścieżka sensoryczna. Uczniowie uczestniczyli w wielu warsztatach i konkursach. Szkoła w działaniach na rzecz ochrony środowiska współpracowała i współpracuje z rodzicami uczniów, środowiskiem lokalnym wieloma instytucjami i osobami prywatnymi.

 

Święto Konstytucji 3 Maja i Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

      Dnia 30 kwietnia dzieci z grup 'Krasnale' oraz 'Sówki' wierszem, śpiewem oraz tańcem przybliżyły przedszkolakom oraz zaproszonym gościom historię naszej Ojczyzny, jej symbole, tradycje oraz burzliwą przeszłość. Mali artyści zaprezentowali się wspaniale, wzruszyli zaproszoną publiczność. Otrzymali gromkie brawa oraz słodkości.

Święto Konstytucji - 3 Maja

                                  Grafika przedstawia polską flagę z godłem

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Biuletyn Informacji Publicznej

                            

 

Facebook

         Szkoła            Przedszkole

Jak skontaktować się z Facebookiem? Kontakt z FB » Kontakt z FB » ChatJak skontaktować się z Facebookiem? Kontakt z FB » Kontakt z FB » Chat

Dziennik elektroniczny Asseco

     Uczeń/Rodzic       Nauczyciel

                           

Poczta służbowa

ePUAP